Bezpieczna praca przy komputerze. Najważniejsze zasady

Praca przy komputerze jest pracą siedzącą. Wykonywana bez zalecanych przerw może mieć negatywny wpływ na zdrowie pracownika oraz przyczynić się do powstania wielu dolegliwości. Jak temu zaradzić?

Długotrwała praca przy komputerze może wywołać różne dolegliwości. Co prawda dotychczasowe badania naukowe raczej jednoznacznie wskazują, że praca przy komputerze nie jest szkodliwa – jest natomiast uciążliwa. Uciążliwość tę powoduje monotonia obciążenia układu szkieletowo-mięśniowego oraz oczu.

Usytuowanie stanowiska komputerowego w pomieszczeniu

W przypadku pracy przy komputerze bardzo istotne znaczenie ma zarówno usytuowanie stanowiska komputerowego w pomieszczeniu, jak i względem operatora. Monitor komputera powinien stać bokiem do okna (płaszczyzna ekranu prostopadła do okna), a jego górna krawędź powinna znajdować się nieco poniżej poziomu oczu operatora. Powierzchnia blatu pod monitor, klawiaturę i dokumenty powinna być dostatecznie duża, aby umożliwiała usytuowanie tych trzech elementów możliwie w jednej linii: najbliżej operatora – klawiatura, za nią dokumenty i najdalej monitor.

Powierzchnia stołu powinna być matowa, niewywołująca refleksów świetlnych. Odległość oczu operatora od ekranu powinna wynosić 400-750 mm. Odległości między sąsiednimi monitorami powinny wynosić co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora – co najmniej 0,8 m. Drukarka powinna stać w zasięgu ręki, ale z boku stanowiska. Bardzo istotne znaczenie dla komfortu pracy ma rodzaj krzesła. Powinno być to krzesło typu obrotowego, oparte na 5 rolkach, o regulowanej wysokości, z regulacją nachylenia siedziska oraz podłokietników. Krzesło należy pokryć materiałem przepuszczającym powietrze. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach prz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
zaloguj się zarejestruj się

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.