Bezpieczeństwo podczas prac transportowych z wykorzystaniem wózka jezdniowego z napędem silnikowym

Zgodnie z wymaganiami prawa, to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ma temu służyć zastosowanie szczególnych, odpowiednich rozwiązań nie tylko organizacyjnych, ale i technicznych. Zagwarantowanie bezpiecznych warunków pracy. Oprócz pracowników i ich obowiązków, dotyczy również transportu wewnątrzzakładowego. Jest to szczególnie ważne. Ponieważ – aby wyeliminować potrzebę wykonywania ręcznych prac transportowych – do przewozu różnych materiałów wykorzystuje się różnego rodzaju środki transportu. W tym także wózki jezdniowe z napędem silnikowym.

Pracodawca, u którego wykonywane są ręczne prace transportowe przedmiotów, elementów nieporęcznych, niestabilnych, ze zmiennym środkiem ciężkości, o dużym ciężarze oraz nietypowym kształcie mogącym spowodować zagrożenie wypadkowe, musi określić w instrukcji szczegółowe zasady bezpiecznego wykonywania pracy. Ten sam obowiązek ma w odniesieniu do prac wykonywanych z wykorzystaniem środków transportu. W zakresie wózków jezdniowych pod koniec ubiegłego roku ukazało się Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Rozporządzenie to określa wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym spalinowym, elektrycznym, spalinowo-elektrycznym mającym zastosowanie w transporcie wewnętrznym. Dokument zawiera również regulacje dotyczące operatorów wózków.

W § 5.1. znajdziemy zapis, że „przed dopuszczeniem do pracy operator wózka zapoznaje się w szczególności z:

  1. Instrukcją wózka jezdniowego w zakresie czynności powierzonych przez organizatora pracy,
  2. Ryzykiem zawodowym,
  3. Instrukcją bezpieczeństwa prac transportowych”

Powyższe informacje zgodnie z punktem 2 § 5 ze wspomnianego rozporządzenia muszą być przekazywane operatorowi wózka podczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Określonego w przepisach w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz każdorazowo w przypadku zmiany warunków panujących w miejscu transportu.

Dodatkowo należy pamiętać, że prace przy użyciu wózka jezdniowego, które stwarzają możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, związanego z warunkami panującymi w miejscu transportu. Operator wózka może wykonać tylko na podstawie pisemnego polecenia otrzymanego przez organizatora pracy, uzgodnionego z właścicielem lub użytkownikiem terenu, na którym wykonywane są te prace.

Aby polecenie było właściwie sformułowane, powinno ono w szczególności zawierać:

  • numer polecenia,
  • imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby/osób odpowiedzialnych za organizację oraz wykonanie pracy,
  • wskazanie zakresu i miejsca wykonywania poleconych prac,
  • określenie warunków i środków ochronnych niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przygotowania i wykonania poleconych prac, w tym środków ochrony indywidualnej,
  • wyznaczenie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac oraz przerw w ich wykonywaniu powinno być przechowywane nie krócej niż 3 miesiące od daty zakończenia pracy.

Jeśli chodzi o sam sposób przechowywania, rejestrowania, wydawania i obiegu pozwoleń, to ustala je organizator pracy.

Warto również przypomnieć kilka definicji określonych w rozporządzeniu, a kluczowych w analizie treści dokumentu. Poniżej przedstawiono rozumienie określeń stosowanych w rozporządzeniu. Ich wyjaśnienie umożliwia identyfikację organizatora pracy, operatora wózka jezdniowego, instrukcji wózka jezdniowego oraz instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych.

Operator wózka

Rozumie się przez to osobę, której organizator pracy powierzył czynności z zakresu obsługi wózka jezdniowego.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.