Bezpieczeństwo branży energetycznej w czasie pandemii. Wybrane problemy

W Polsce wszystkie przedsiębiorstwa związane z energetyką – z uwagi na ich znaczną odpowiedzialność społeczną – jako jedne z pierwszych podjęły odpowiednie działania w walce z COVID-19. Przybliżamy działania Polskiej Grupy Energetycznej w czasie pandemii.

W ostatnich miesiącach zostaliśmy postawieni w obliczu rzadko spotykanego niebezpieczeństwa. Jak wynika z informacji statystycznych, państwa radzą sobie z wirusem COVID-19 bardzo różnie. Trudno upatrywać przyczyny tych różnic w przypadkowości – zdecydowanie stan epidemiczny zależy od zastosowanych środków administracyjnych oraz od zachowania obywateli. Oczywiście istnieją też obszary, w których chociażby ze względu na zagęszczenie ludności, być może zanieczyszczenie środowiska czy też mentalność społeczną, warunki do walki z zarażeniami są trudniejsze. Nie sposób też niestety jednoznacznie ocenić poszczególnych aspektów. Na pewno niezależnie od właściwości wirusa oraz sprawności służb medycznych ważną rolę odgrywają zachowania poszczególnych osób i stosowane w każdej skali organizacyjne oraz techniczne środki ostrożności redukujące ryzyko rozwoju epidemii. Niektóre ze stosowanych środków są wymagane przez prawo, inne – przez wewnętrzne ustalenia organizacji (w tym przedsiębiorstw). Jeszcze inne są dobrowolnie stosowane przez obywateli. Jak zatem wygląda bezpieczeństwo branży energetycznej w czasie pandemii?

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W Polsce głównymi organami zajmującymi się tego rodzaju kwestiami są Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Centrum zapewnia obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Zespołu i ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.