ADR jako element bezpieczeństwa chemicznego
Bezpieczeństwo chemiczne w każdym państwie stanowi istotny element działalności ogólnogospodarczej. Jednym z podsystemów regionalnego (europejskiego) systemu bezpieczeństwa chemicznego jest Umowa Europejska ADR.
Rozwijający się w Europie przemysł chemiczny, rafineryjny wytwarza produkty dla wielu dziedzin przemysłu, rolnictwa, gospodarki, jak i dla konsumentów. Znaczna ilość tych produktów to chemikalia, tzn. substancje chemiczne w ich postaci własnej, w mieszaninach lub w wyrobach, stwarzające potencjalnie duże zagrożenia dla ludzi, środowiska naturalnego i infrastruktury. Zagrożenia te mogą być generowane zarówno w procesie produkcji chemikaliów, jak ich transportu, magazynowania i stosowania. Transport drogowy materiałów niebezpiecznych reguluje umowa ADR.
Rozwój przemysłu chemicznego w Europie, jak i na świecie wynika z coraz większego zapotrzebowania na paliwa, tworzywa sztuczne, nawozy i inne towary konsumpcyjne. Wymiana towarów, w tym chemikaliów, powoduje możliwość powstania potencjalnych zagrożeń i awarii w trakcie transportu towarów niebezpiecznych. W celu przeciwdziałania bądź ograniczenia możliwości zaistnienia tego typu zagrożeń czy awarii w państwach Unii Europejskiej opracowuje się krajowe systemy bezpieczeństwa chemicznego. W opracowaniach tych korzysta się z aktów prawnych, które w danym państwie regulują w sposób mniej lub bardziej szczegółowy sposób magazynowania, produkcji czy transportu chemikaliów oraz ich wykorzystania przez konsumentów. Podstawy bezpiecznego użycia produktów chemicznych realizuje się poprzez:
- określanie i rozpowszechnianie danych o ryzyku oraz zagrożeniach, jakie stwarzają produkty chemiczne dla zdrowia ludzkiego i środowiska,
- rozwój metod badawczych, które służą do oceny tych zagrożeń,
- szkolenie specjalistów nadzorujących stoso...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych